Sinek ilaçlama

SİNEK, SİVRİSİNEK İLAÇLAMASI :

Uçan haşere (sinek - sivrisinek) ilaçlaması larva mücadelesi ve uçkun mücadelesi olmak üzere ikiye ayrılır. Larva mücadelesi zararlı (sinek- sivrisinek) uçkun hale gelmeden yapılır.Uçkun mücadelesi adından da anlaşılacağı gibi zararlı uçkun hale geldiği zaman uygulanır.Ancak uçkun mücadelesi de uygulama sistemi olarak ikiye ayrılır.Bu sistemler sıcak sisleme ve boyama yöntemidir.

1.Larva Mücadelesi : Bu mücadele sinek sivrisinek mücadeleleri arasında en etkili ve ekonomik yoldur.mücadele uygun larvasitlerle durgun su,bataklık ve çamur alanlarda yapılır.Bu mücadele sayesinde sinek ve sivrisinek larvalarının uçkun hale gelmesi engellenerek ekonomik ve etkili bir mücadele yapılmış olur.Larva ilaçlamalarına Mart ayında başlayıp yaz sonuna kadar devam edilmelidir.

2.Sıcak Sisleme : Bu mücadele sinek ve sivrisineğin uçkun hale gelmesinden sonra uygulanır.Uygulamalarda mazot karışımı insektisit kullanıldığı için pahalı ve düşük etkili bir yöntemdir.Uygulamalar rüzgarsız havada karasinek için sabah erken saatlerde ve akşam geç saatlerde yapılır. Bu saatler zararlının en çok uçuş aktivitesini gösterdiği saatlerdir.Sinek ilaçlamaları özel ulv makinaları ile yapılmaktadır.

3.Boyama Yöntemi : Bu yöntem sıcak sisleme metoduna göre daha ekonomik ve kalıcı bir yöntemdir. Şeker karışımı uygun insektisitler karasinek ve sivrisineğin konabileceği her türlü bölgeye boyama şeklinde pulvarize edilir.İnsektisit te şeker bulunduğu için zararlıyı yaklaşık on beş gün üzerine çekerek kontrol sağlar. Uygulama günün her saati yapılabilir.