Kemirgen Kontrol Hizmeti

FARELER ,SIÇANLAR VE İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ:

Kemirgen mücadelesinde zararlının fare mi yoksa sıçan mı olduğunun tespiti çok önemlidir. Genel olarak mücadeleler de kullanılan rodentisit ve aparatlar aynı olasada uygulama bakımından belirgin farklar vardır.Ancak her iki mücadelede de kemirgen yem istasyonlarının kullanılması mücadelenin takibi ve etkili olması açısından çok önelidir.

1. Fare ilaçlaması  (Mücadelesi) : Fareler çok belirsiz iz bıraktıkları için gözden kaçan tüm kenar ve köşelere bakmak gereklidir.Genelde çatı araları,tavan,pervaz araları,duvardaki delikler yağmur suyu boruları ve benzeri yerler yuvalandıkları ve saklandıkları bölgelerdir.Bina dışında toprak yığınları , çöp kovalarının civarı,su kanalı olarak kullanılan bölümleri tercih ederler.Fareler çok araştırıcı ve değişik yem çeşidi arayan bir türdür.Dolayısıyla az miktarda zehir konulmuş çok yem istasyonu gereklidir.Yem istasyonlarının en az 7 en çok 15 günlük periyotlarda kontrol edilmesi ve eksilen zehirlerin yerine yenisi konulmalıdır.Dış alan mücadelelerinde 50 m2 aralıklarla istasyonlar yerleştirilmeli ve düzenli olarak kontrolü yapılmalıdır.

2. Sıçan ilaçlaması (Mücadelesi): Sıçanlar genelde dolaştıkları her yere dışkılarını bırakırlar. Bununla beraber vücutlarından çıkan yağlı bir iz bırakırlar.Sıçanlar ve fareler tahminlerin üzerinde akıllıdırlar.Geçişlerini önlemek için alacağınız bir çok önleme karşı bina içine giriş için yeni yollar keşfederler.Su borularından tırmanırlar,iki bina arasına gerilmiş bir ip veya kablodan geçebilirler,alafranga –alaturka tuvaletlerden çıkabilirler,yüzeyinde hafif tırtıklık olan düz duvarlara tırmanabilirler. Bu sebeple özellikle sıçan mücadelesinde geçiş noktalarını bulmak çok önemlidir.Aynı zamanda sıçanlar yem seçiminde farelere göre daha muhafazakar olduklarından zehiri sürekli yemlendikleri yer ile yuvalarının arasına yerleştirmek gereklidir.Fare mücadelesinde olduğu gibi en az 7 en çok 15 günlük periyotlarla kontrol edilmeli,eksilen veya kullanım dışı kalan zehirlerin yerine yenileri konmalıdır.Sıçanlarda yapışkan tuzaklar fareler kadar etkili olmamaktadır.

KEMİRGEN YEM İSTASYONU KULLANMANIN FAYDALARI

Kemirgen ilaçlamasında yem istasyonu kullanmanın pek çok faydası vardır.mücadelenin başarısını çok yüksek bir oranda olumlu yönde etkilemektedir.Bu faydaları maddeliyoruz.

 • 1. Yemlerin çevreye dağılmasını,dökülmesini ve bulaşmasını önler.
 • 2. Yem kullanımında tasarruf sağlar.
 • 3. Kilit sistemi sayesinde çocuklar ve hedef olmayan diğer canlılar için tehlikeli değildir.
 • 4. Zehiri yağmur ve toz gibi doğal etkilerden koruyarak uzun vadede etkili kontrol sağlar.
 • 5. Periyodik kontrollerde zehirin yenilme durumu denetimli şekilde tespit edildiği için kemirgen kontrolünün denetiminde yararlı olur ve monitör görevi yapar.
 • 6. Kemirgenler karanlık ,kapalı ve emniyetli ortamı sevdiği için istasyonları tercih eder.Zehirin daha hızlı tüketilmesini sağlar.
 • 7. İstasyon kutuları ve kurulan sistem uzun yıllar %100 koruma sağlar.
 • 8. İç ve dış mekanlarda güvenle kullanılır.Yere ve duvara sabitlenebilir.

FARE VE SIÇAN İLAÇLAMASI NİÇİN GEREKLİDİR?

 • 1. Fare ve Sıçanlar gıda maddelerini tüketirler.Tükettiklerinden çok daha fazlasının da ziyan olmasına sebep olurlar.
 • 2. Dışkıları(artık ve idrar) kılları ve taşıdıkları mikroorganizmalar yiyecekleri kontamine eder.
 • 3. Ektoparazitleri(fare piresi) indirekt olarak bulaşır.
 • 4. Ahşap metaryalleri ,boruları,elektrik kablolarını vs. kemirirler.
 • 5. İnsanlara ve diğer canlılara direkt olarak hastalık bulaştırılar.

 

 •